آیا قیمت سکه و طلا امروز و فردا ریزش می‌کند؟

امکان دارد بهای جهانی طلا در روز سه‌شنبه همچنان کاهش پیدا کند، اما نمی‌توانیم از بازار سکه انتظار زیادی داشته باشیم. نهایت تاثیری که ریزش اونس طلا روی قیمت سکه می‌گذارد، کاهش ۲۰۰ هزار تومانی خواهد بود. چنین نوسانی در بازار داخلی چندان دور از انتظار نیست بخصوص اینکه افزایش ۵۰۰ تومانی قیمت دلار می‌تواند همین شانس کوچک را هم از بازار بگیرد. فردا اعضای اتحادیه طلا در گفتگو با خبرگزاری‌ها احتمالا از افزایش حباب بازار سکه خبر خواهند داد

 قیمت طلا در بازار‌های جهانی دوشنبه ۳۱ شهریور ماه سقوط کم‌سابقه‌ای را تجربه کرد. تقریبا از ساعت ۱۱ ظهر بود که این اتفاق اتفاد و در نهایت ارزش هر اونس طلا از هزار و ۹۵۳ دلار به هزار و ۸۸۷ دلار رسید تا در عرض چند ساعت ارزش طلا ۳.۵ درصد کاهش پیدا کند. با کاهش بهای جهانی طلا این تصور ایجاد می‌شود که باید منتظر کاهش بهای طلای ۱۸ عیار و حتی قیمت سکه باشیم، اما در دنیای واقعی از این خبر‌ها نیست. شاید نوسان ۳.۵ درصدی در بازار‌های جهانی سقوط چشمگیری به حساب بیاید، اما در بازار پرنوسان داخلی، چنین تغییراتی حداقل در کوتاه‌مدت قابل لمس نیست.

واکنش بازار سکه به ریزش قیمت اونس
هر گرم طلای ۱۸ عیار امروز دوشنبه در بازار ایران کار خود را با قیمت یک میلیون و ۲۵۲ هزار تومان آغاز کرد. همزمان با ریزش طلای جهانی، روند نزولی نسبی طلای ۱۸ عیار هم آغاز شد. در نیمه ظهر قیمت طلای ۱۸ عیار تقریبا ۱۰ هزار تومان کاهش پیدا کرد و به یک میلیون و ۲۴۲ هزار تومان رسید. تا پایان ساعت کاری بازار یعنی ساعت سه بعد از ظهر قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در محدوده یک میلیون و ۲۲۶ هزار تومان قرار گرفت. این یعنی با وجود ریزش ۳.۵ درصدی اونس جهانی طلا، قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار ایران صرفا ۱.۵ درصد کاهش داشت که نسبت به نوسانات عجیب و غریبی که روزانه شاهد آن هستیم، چندان تغییر چشمگیری به حساب نمی‌آید. همچنین با توجه به اینکه قیمت طلا در آخر وقت روز یکشنبه یک میلیون و ۲۴۲ هزار تومان بود، می‌توان گفت نوسان روزانه قیمت طلا در روز دوشنبه ۳۱ شهریورماه تنها ۱.۲ درصد بوده است. این موضوع حتی نتوانست طلای ۱۸ عیار را از کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پایین بکشد.

اگر فکر می‌کنید با ریزش طلای جهانی باید منتظر ارزان شدن سکه باشیم، خبر‌های خوبی برایتان نداریم. چرا که با در نظر گرفتن دلار ۲۷ هزار و ۳۰۰ تومانی، حتی با وجود ریزش اونس جهانی طلا، در حال حاضر هر گرم طلای ۱۸ عیار چیزی حدود یک میلیون و ۲۴۰ هزار تومان ارزش پیدا می‌کند و این موضوع نشان می‌دهد طلای ۱۸ عیار همین حالا هم کمتر از ارزش جهانی در بازار ایران معامله می‌شود. این رقم با در نظر گرفتن نسبت تبدیل اونس به گرم و همچنین طلای ۲۴ عیار به ۱۸ عیار محاسبه شده است.

تاثیر ارزش اونس بر حباب بازار سکه
تنها تاثیری که ریزش طلای جهانی می‌تواند در بازار داخلی ما داشته باشد، افزایش حباب سکه است. تا صبح امروز و با در نظر گرفتن نرخ هزار و ۹۵۳ دلاری برای اونس و ثبت قیمت ۲۷ هزار و ۳۰۰ تومان برای دلار، قیمت واقعی هر سکه تمام به حدود ۱۳ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان رسید. با این وجود سکه تمام در بازار حدود ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان فروخته می‌شد. یعنی حجم حباب سکه نزدیک ۱۵۰ هزار تومان بود. بعد از ریزش ۳.۵ درصدی اونس، ارزش ذاتی سکه تمام به حدود ۱۲ میلیون و ۷۱۰ هزار تومان رسید تا حجم حباب به حدود ۶۰۰ هزار تومان برسد.

پیش‌بینی قیمت سکه در بازار سه‌شنبه
امکان دارد بهای جهانی طلا در روز سه‌شنبه همچنان کاهش پیدا کند، اما نمی‌توانیم از بازار سکه انتظار داشته باشیم با ریزش همراه باشد. نهایت تاثیری که ریزش اونس طلا روی قیمت سکه می‌گذارد، کاهش ۲۰۰ هزار تومانی خواهد بود. چنین نوسانی در بازار داخلی چندان دور از انتظار نیست بخصوص اینکه افزایش ۵۰۰ تومانی قیمت دلار می‌تواند همین شانس کوچک را هم از بازار بگیرد.